Lékařská péče

dreamstimeextralarge_18829029Při převzetí nového pacienta do zdravotnické péče vyplníme registrační list a vyžádáme si předchozí lékařské informace ze zdravotnické dokumentace nového pacienta potřebné k zajištění návaznosti zdravotní péče. Pacienta seznámíme s plánem předepsaných preventivních prohlídek a o následném poskytování zdravotní péče. V souvislosti s poskytováním lékařské péče provádíme návštěvní službu u nemocných pacientů, kteří v důsledku svého zdravotního stavu se nemohou dostavit k vyšetření do naší ordinace. Návštěvní službu plánujeme, ale k pacientům přijíždíme i v případě akutního onemocnění, kdy kvůli zhoršení zdravotního stavu nejsou schopni se sami k nám dostavit.

Pracujícím, kteří jsou dočasně práce neschopni, vystavujeme potvrzení o pracovní neschopnosti s poučením, že jeden díl tiskopisu musí odevzdat svému zaměstnavateli nebo v případě nezaměstnanosti na Úřad práce. Současně je pacient upozorněn na to, že musí docházet na plánované kontroly. Neexistuje sice žádný právní předpis, který by vymezoval délku vycházek nebo jejich stanovení v průběhu dne, proto rozmezí vycházek stanovíme tak, aby nebyly v rozporu s diagnózou a předpokládaným způsobem léčení. Pokud nejsou na základě vyšetření shledány důvody k pokračování léčby, provedeme ukončení pracovní neschopnosti a pacient se může vrátit zpět do pracovního procesu. Celý průběh onemocnění a postup léčby je zaznamenáván do zdravotnické dokumentace pacienta. Evidence našich pacientů je vedena v elektronické podobě průkazně a podle zákona o ochraně osobních údajů.

Mezi nejčastějšími onemocněními, se kterými naši pacienti přicházejí, jsou chřipky a angíny, zánět horních a dolních cest dýchacích atd.

Angína – bývá nejčastěji způsobena bakteriemi a viry. Jedná se o velice běžné onemocnění, protože je přenosné kapénkovou infekcí, šíří se vzduchem, inkubační doba se pohybuje mezi jedním až třemi dny. V případě včasné léčby, nehrozí pacientům žádné komplikace. Zanedbání onemocnění může mít velice závažné následky, které se mohou projevit v onemocnění srdce, plic, tzv. přechození této choroby může postihnout i klouby. Nejvyšší riziko tohoto onemocnění bývá na podzim a při náhlých klimatických změnách. Účinné očkování proti angíně neexistuje, tak že jedinou prevencí je zvyšování vlastní imunity. To znamená jíst kvalitní stravu s velkým obsahem vitamínů a minerálů, dodržovat pitný režim a dopřát si dostatek odpočinku. První příznaky angíny se projeví škrábáním v krku spojené s obtížným polykáním. Součástí je vysoká teplota a zimnice. V další fázi tohoto onemocnění je neustále se zvyšující bolest v krku, zvláště při polykání. Typické je zarudnutí patra a zduření mandlí, na kterých se objeví malé bílé tečky. Mandle jsou pokryty žlutobílým nebo šedobílým povlakem. Dochází i ke zvětšení mízních uzlin pod dolní čelistí a před ušima. V případě podezření na streptokokovou infekci je potřeba okamžitě nasadit antibiotika. Důležitý je pobyt v posteli s dostatkem tekutin a kašovitou stravou je nutností a samozřejmě užívání antibiotik! V případě, že pacient nedodržuje zásady léčby, může dojít k závažné komplikaci jako je revmatická horečka. Jde o zánětlivé onemocnění, které poškozuje především klouby, srdce, cévy a nervový systém. Jinou komplikací může být i rozšíření zánětu do okolí krčních mandlí, kdy vznikne váček, jedná se tak o hnisavý absces. Ten je doprovázen bolestí. Toto nebezpečné ložisko nejde odstranit jinak než chirurgickým zákrokem.

Chřipka – je akutní infekční onemocnění dýchacího systému, které se rovněž šíří kapénkovou cestou. Jejím vyvolavatel je virus, který proniká do těla přes sliznici dýchacích cest. Inkubační doba bývá 1-3 dny. Tato nemoc vrcholí především v zimních měsících zejména v lednu a únoru. Existují dva druhy chřipky a to virus A a B. Chřipka viru A je závažnější a pacient se s ním obtížněji vyrovnává. Rizikovým faktorem je kontakt s osobou, která chřipkou onemocněla, ale i oslabený organismus. Důležitým faktorem je také věk, v tomto případě jsou nejvíce v ohrožení děti a senioři. Při odpovídající léčbě onemocnění chřipkou obvykle ustoupí do týdne, ale malátnost a únava, vás může potrápit ještě několik dnů. Klasická chřipka se dá snadno vyléčit klidem na lůžku, dostatkem tekutin, nejlépe minerálních vod, zvýšeným příjmem vitamínů ve formě čerstvého ovoce a zeleniny a samozřejmě léky proti horečce a bolesti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *