Očkování

V dnešní době neexistuje účinnější nástroj proti nebezpečným infekčním nemocem, než je očkování. Všichni by si měli uvědomit, že jsme vystaveni velkému riziku nakažení vážnými chorobami. Je sice pravdou, že po očkování se u některých pacientů mohou objevit nežádoucí účinky jako je dočasně zvýšená teplota, vyrážka, nebo zažívací potíže. To ale postihne opravdu velmi malé procento dospělé populace. Všechny tyto nepříjemné stavy velmi brzy odezní, aniž by bylo zapotřebí zahájit léčbu. Očkování proti infekčním chorobám je založeno na principu aktivace imunitního systému látkou, která je původci infekce pouze podobná. Každý by si tedy měl uvědomit přínos, který mu očkování přinese. Jde především o prevenci vzniku nebezpečných nemocí, které se nevyhýbají nikomu.

V naší ordinaci vám provedeme  následují očkování:

V současné době je velmi aktuální očkování proti klíšťatům. Každého z nás může klíště ohrozit. Klíšťata se vyskytují všude kolem nás. Nachází se, jak v parcích, na zahradách, ale i v horských oblastech. S klíštětem se můžete prostě setkat kdekoliv. Pokud se klíště přisaje na pokožku a podaří se vám ho vykroutit, nemusíte být ještě ohroženi dávkou virusu, ale delší dobu začervenalá kůže může signalizovat, že se virus pod vaší pokožkou usídlil. Záleží ale na vašem imunitním systému a také na velikosti infekční dávky. V každém případě, pokud se na zarudnuté místo neztratí, měli by jste určitě navštívit naší ordinaci.

Očkování proti žloutence typu A a B

Žloutenkou se můžete nakazit kdykoliv a kdekoliv, pokud nebudete dodržovat důkladná hygienická opatření. Ohroženi jsou ale také lidé, kteří cestují do exotických zemí, ti by měli mít každopádně na paměti, že v těchto zemích lidé mají nároky na hygienu podstatně nižší než je tomu u nás. Žloutenka se nemusí vždy projevit zežloutnutím kůže, zvracením, teplotou, u někoho se projeví například jen únava a jiné příznaky se dostavit nemusí, proto je nebezpečí přenosu tak velké. Léčba je ale téměř vždy úspěšná a zpravidla nezanechává žádné následky, ale v některých případech si vyžádá dlouhodobou hospitalizaci.

Očkování proti chřipce

Chřipka se naplno projevuje v době chřipkové epidemie, která probíhá převážně v zimních měsících. Nejjistější formou prevence proti tomuto onemocnění je očkování. Očkovat by se měli nechat lidé, kteří mají sníženou imunitu, sklon k chronickým potížím a nebo často přicházejí do kontaktu se skupinami osob. Očkovat se může i na počátku chřipkové epidemie, ale je nutné brát v úvahu, že ochrana proti chřipce se projeví až 14 dnů po provedeném očkování.

Všechna tato očkování jsou dobrovolná a pacient si je musí platit z vlastních finančních  zdrojů. Doporučujeme ale všem našim pacientům, aby se informovali u své zdravotní pojišťovny o možnosti poskytnutí finančního příspěvku na dobrovolnou vakcinaci.

Ze zákona povinné je očkování proti tetanu. Tato vakcína se aplikuje každých 10-15 roků jako přeočkování. Tetanus je velmi vážné onemocnění, které může být způsobeno i od malé ranky například třísky nebo hlubšího škrábance. Nemoc se projevuje bolestivými křečemi, které vedou až ke ztuhlosti šíje a ostatního svalstva, může dojít i k postižení dýchacího ústrojí, což má za následek, že pacient se začne dusit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *